Župan u radom posjetu Rabu- Povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja posjetio Županijsku specijalnu bolnicu Insula
Župan Ivica Lukanović u radnom je posjetu Rabu. Obišao je Županijsku specijalnu bolnicu Insula koja kontinuirano skrbi o mentalnom zdravlju svojih pacijenata već sedam desetljeća, od njezina osnutka 1955. godine.
U okviru bolničkog liječenja, dnevne bolnice i specijalističko-konzilijarne zdravstvene zaštite, svakodnevno skrbi za oko 450 korisnika. Bolnica danas zapošljava oko 270 djelatnika i nastavna je baza za četiri hrvatska sveučilišta. Na godišnjoj razini hospitalizira se oko 2.000 pacijenata, dok se na polikliničkoj razini pruži oko 70.000 zdravstvenih usluga.
Župan Lukanović se zahvalio svim bivšim I sadašnjim djelatnicima na njihovom predanom radu i doprinosu u razvoju tijekom 70 godina postojanja ustanove. Bio je to prigodan posjet s obzirom na to da se upravo danas, 10. listopada, obilježava Svjetski dan mentalnog zdravlja. “Ovo je godina velike obljetnice u kojoj treba slaviti, tim više jer je u proteklih 15-tak godina ova bolnica učinila značajne iskorake u kvaliteti smještaja i pružanju zdravstvene usluge svojim pacijentima. Možete biti ponosni na ovu ustanovu, obišao sam mnoge ali moram priznati, malo je ovako dobrih primjera”, kazao je Lukanović istaknuvši značajnu ulogu ravnateljice Vesne Šendula-Jengić i njezinom osobnom doprinosu razvoju ove županijske bolnice.
Govoreći o utjecaju brzorastuće tehnologije na mentalno zdravlje, Župan je istaknuo kako odgovor na ovaj izazov leži u međugeneracijskoj sinergiji koja spaja energiju mladih te iskustvo I mudrost onih nešto starijih. “Živimo u svijetu u kojem tehnologija brzo napreduje mijenjajući način na koji živimo, radimo I komuniciramo. Taj tehnološki razvoj pred nas stavlja ozbiljne izazove. Treba učiti, prilagođavati se i biti spreman na nove okolnosti”, zaključio je župan Lukanović.
Ravnateljica Županijske specijalne bolnice Insula Vesne Šendula-Jengić, zahvalila se županu Ivici Lukanoviću na posjetu i najavila panel na temu mentalnog zdravlja. Naglasak je bio na izazovima današnjice kao što su preopterećenost, stres, burnout, porast mentalnih poteškoća i ovisnosti kod djece i mladih, utjecaj digitalnih tehnologija na mentalno zdravlje, kao i stigma koja, nažalost, još uvijek prati mentalne bolesti kao takve.
Program je započeo uvodnim predavanjem ravnateljice Vesne Šendula-Jengić, a nakon toga je održan okrugli stol na temu “Mentalno zdravlje u svijetu stalnih promjena”.
U nastavku programa uslijedila je prezentacija i obilazak posljednjeg razvojnog projekta ove ustanove –bolničke praonice “Lušija”. Projekt adaptacije pokrenut je još 2012. godine, a u razdoblju od 2021. do 2024. godine temeljito je obnovljen i prilagođen suvremenim standardima. Radovi su obuhvatili demontažu stare kuhinje, građevinske i elektroinstalaterske radove, novi električni priključak, sustav za dojavu požara, kao i nabavu nove opreme. U praonici se dnevno pere između 300 i 700 kilograma rublja, uključujući i rublje iz Doma za starije osobe Mali Kartec – Rab.



















Udruga „Nada“ proslavila 30 godina rada u Rijeci: Zamjenik Štimac uručio posebno priznanje župana za veliku obljetnicu
Riječka Udruga žena operiranih dojki Nada proslavila je 30 godina uspješnog rada i pružanja pomoći tisućama žena oboljelih od raka dojke. Kao jedna od najstarijih hrvatskih udruga ove vrste, „Nada“ već trideset godina pruža ključnu psihofizičku podršku oboljelima te neumorno promiče važnost prevencije i ranog otkrivanja raka dojke.
Udruga Nada povodom 30 godina djelovanja uručila 50 onko paketa pacijenticama KBC-a Rijeka
Povodom obilježavanja 30 godina djelovanja, Udruga žena operiranih dojki Nada – Rijeka uručila je Klinici za kirurgiju KBC-a Rijeka dodatnih 50 onko paketa namijenjenih ženama operiranima od karcinoma dojke. Primopredaja je održana na sam dan osnutka Udruge, koja već tri desetljeća pruža podršku ženama oboljelima od karcinoma dojke kroz brojne aktivnosti usmjerene na prevenciju, edukaciju i pomoć tijekom liječenja i oporavka.
Župan Lukanović u radnom posjetu Thalassotherapiji Opatija: otvoreni obnovljeni kapaciteti i novi pristupni lift
Župan Ivica Lukanović boravio je u radnom posjetu Thalassotherapiji Opatija, gdje je s ravnateljem prof. dr. sc. Viktorom Peršićem i suradnicima razgovarao o poslovanju ustanove, razvojnim izazovima i srednjoročnom planu ulaganja u jednu od najvažnijih županijskih zdravstvenih ustanova.
Veliki jubilej riječke Udruge NADA: 30 godina rada okrunjeno posebnim priznanjem PGŽ-a
Svečana akademija povodom velike, 30. obljetnice kontinuiranog rada i djelovanja Udruge žena operiranih dojki NADA Rijeka održat će se 17. lipnja na Botelu Marina u Rijeci, najavljeno je danas na konferenciji za novinare u sjedištu Primorsko-goranske županije na kojoj je istaknuta njezina iznimna važnost za cijelu zajednicu.