Županija gradi Dom za starije osobe u Cresu
Danas je u Gradskoj vijećnici Grada Cresa potpisan Sporazum o zajedničkom sudjelovanju u projektu izgradnje novog objekta dislocirane jedinice u Cresu Doma za starije osobe „Marko A. Stuparić“ kojeg su potpisali župan Zlatko Komadina, gradonačelnik Cresa Marin Gregorović i ravnatelj Doma za starije osobe „Marko A. Stuparić“ Veli Lošinj Goran Broz.
„Briga za starije je opredjeljenje naše Županije”, rekao je župan Komadina te dodao da je PGŽ osnivač četiri doma, a gradi se i ili je u pripremi još četiri jer su potrebe dvostruko veće od kapaciteta koje danas imamo. “Naše stanovništvo živi sve duže, a svjedoci smo modernih bolesti starenja pa je naša obveza osigurati primjerenu skrb i uvjete smještaja. Izgradnjom ovog doma pokrit ćemo potrebe Kvarnerskih otoka. Investicija je to od oko 7 milijuna eura koje ćemo dijelom osigurati i kreditima. U svakom slučaju PGŽ će ovaj projekt sigurno realizirati, a Cresani će dobiti moderan dom za starije kakvog i zaslužuju,“ rekao je župan.
Gradonačelnik Grada Cresa Marin Gregorović izrazio je zadovoljstvo s planiranom izgradnjom Doma kojim će se riješiti problem potkapacitiranosti smještaja za starije osobe. „Ovo je još jedan primjer, možda i kapitalni primjer dobre suradnje Primorsko-goranske županije i Grada Cresa. Sam dom će riješiti mnoge probleme u našoj zajednici, stanovništvo stari, duže se živi, otočno stanovništvo po tom pitanju i nešto duže, a sadašnji kapaciteti nisu dostatni za sve postojeće potrebe u zajednici. Grad Cres uložio je u izgradnju infrastrukture i dao pravo građenja na zemljištu veličine otprilike 6000 tisuća kvadrata u onoj zoni koja će zadovoljiti potrebe naše zajednice. Nalazi se u neposrednoj blizini Doma zdravlja, osnovne škole i vrtića tako da je to jedna zaokružena cjelina“, istaknuo je gradonačelnik Gregorović.
„Radujemo se izgradnji novog doma u Cresu, mislimo da će planirani kapacitet zadovoljiti potrebe našeg otoka pa čak i pomoći županiji s kapacitetima. Raduje nas dobra suradnja s osnivačem, s Primorsko-goranskom županijom i Gradom Cresom tako da očekujemo dobru dinamiku vezanu uz gradnju“, rekao je ravnatelj Broz naglasivši da bi dom trebao biti u skladu s najvišim standardima koji su trenutno u Republici Hrvatskoj te ih posebno veseli rad u takvom okruženju.
Dom se planira graditi na zemljištu površine 6203 m2, s četiri funkcionalne cjeline za korisnike tzv. kućanske zajednice za smještaj 90 korisnika. U prizemlju objekta predviđena je kućanska zajednica za 20 korisnika koja se odnosi na osobe s demencijom i gdje će se vanjski prostor moći koristiti u svrhu terapijskog parka.
Na sljedećim etažama planiraju se tri kućanske zajednice od ukupno 70 korisnika.
Predviđene su dvokrevetne sobe s kupaonicom. Na svakoj etaži bit će dnevni boravak, manja blagovaonica i čajna kuhinja. U prizemnoj etaži smjestiti će se veća blagovaonica i kuhinja. Uz navedeno, bit će smješteni i uredi voditelja, socijalnog i medicinskog osoblja, garderobe, više spremišta, arhiv i veća praonica.
Korisnici Doma za starije osobe bit će pokretne, osobe smanjene pokretljivosti, nepokretne kao i osobe oboljele od demencija.




Transformacija dugotrajne skrbi: Odgovori na moderne izazove kroz investicije i brigu o ljudima
Hrvatska udruga poslodavaca-Udruga zdravstvene njege, rehabilitacije i socijalne skrbi u suradnji s Primorsko-goranskom županijom organizirala je konferenciju „Dugotrajna skrb – ljudi u središtu sustava“, koja je okupila stručnjake, donositelje odluka te predstavnike sustava iz Hrvatske s ciljem rasprave o rješenjima za nedostatak radne snage u sektoru dugotrajne skrbi.
Župan Lukanović potpisao ugovor za kupnju kompleksa u Gerovu: korak prema novim kapacitetima za starije
Župan Ivica Lukanović potpisao je ugovor o kupoprodaji nekretnina u Gerovu, čime je Županija stekla vlasništvo nad bivšim hotelskim kompleksom ukupne površine 5.440 četvornih metara.
Na Korzu obilježen Svjetski dan svjesnosti o autizmu: Nema inkluzije bez stručne podrške i sustavnih rješenja
Točno u podne plavi baloni prekrili su riječko nebo šaljući s Korza snažnu poruku zajedništva i podrške osobama iz spektra autizma. Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka i ove je godine tradicionalno obilježila Svjetski dan svjesnosti o autizmu središnjim događanjem na Korzu. Građani su također na informativnom štandu mogli razgledati radove korisnika te se kroz edukativne materijale pobliže upoznati s izazovima s kojima se ove obitelji svakodnevno susreću.
Primorsko-goranska županija uručila 213.650 eura vrijedne ugovore za programe socijalnih usluga
U InnovaLabu sveučilišnog Kampusa na Trsatu zamjenik župana Toni Štimac i pročelnica Upravnog odjela za socijalnu skrb i mlade Mirela Smojver uručili su ugovore o sufinanciranju programa i projekata udruga ukupne vrijednosti 213.650 eura.