Županijske lučke uprave u prošloj godini ostvarile 57 milijuna kuna prihoda
U periodu od 1. siječnja do 31. prosinca 2019. godine u Županijskim lučkim upravama na području Primorsko-goranske županije ostvareno je ukupno 57.075.827,00 kuna prihoda od čega 46.862.955,00 kuna od pružanja usluga, što čini 82,11% od ukupnih prihoda. Podaci su to iz Izvještaja o finacijskom poslovanju županijskih lučkih uprava usvojenom na prošlotjednom Kolegiju župana.
U istom razdoblju ukupni rashodi iznosili su 44.323.670,00 kuna za sve ŽLU. Po ostvarenim rezultatima otočke ŽLU Krk, ŽLU Cres, ŽLU Mali Lošinj i ŽLU Rab imaju u ukupno ostvarenim prihodima udio od 81,87%, a preostale 4 lučke uprave 18,13%. Iz izvještaja je vidljivo da najveći udio u strukturi ukupnog prihoda čine sredstva ostvarena kroz pružanje usluga gdje se rast bilježi već nekoliko godina.

Primjerice, u usporedbi s 2015. godinom taj je izvorni prihod porastao čak 146,62%. Očito je da prihod od pružanja usluga postaje siguran izvor financiranja sustava ŽLU koje postaju fianancijski sve samostalniji. Od ukupno ostvarenih prihoda od pruženih usluga na lučke pristojbe otpada ukupno 33.147.819,20 kuna. Najznačajniji je to prihod posebno otočkih ŽLU, koji se ostvaruje uplaćivanjem pripadajućeg dijela lučke pristojbe od dva brodara koja na području naše Županije obavljaju obalni linijski pomorski promet na državnim trajektnim,brzobrodskim i brodskim linijama.
Važno je naglasiti da su i u 2019. godini nastavljene uspješne prijave ŽLU na javni poziv za dodjelu sredstava u okviru projekta Konkurentnost i kohezija iz kojeg su tijekom 2019. godine osigurana bespovratna sredstva u iznosu od 120.913.771,43 kuna za 2 projekta. Županijskoj lučkoj upravi Krk za projekt dogradnje luke Baška u ukupnoj vrijednosti 41.166.298,55 kuna (dodijeljena bespovratna sredstva od 39.709.975,94 kuna) te ŽLU Mali Lošinj za projekt dogradnje luke otvorene za javni promet Mrtvaška na otoku Lošinju u ukupnoj vrijednosti 81.491.634,40 kuna (dodijeljena bespovratna sredstva od 81.203.795,49 kuna). U 2018. godini iz tog je izvora osigurano 101.450.313,70 kuna za projekte ŽLU Crikvenica, Cres i Mali Lošinj što znači da je ukupno kroz dvije protekle godine iz programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. odobreno ukupno 222.364.085,14 kuna bespovratnih sredstava. Pored toga kroz Operativni program za pomorstvo i ribarstvo dodijeljena su i bespovratna sredstva u iznosu od 16.904.114,85 kuna ŽLU Rab za projekt izvođenja radova i izgradnje ribarske luke Rab – Pumpurela.
Ukupna sredstva dodijeljena ŽLU na području Primorsko-goranske županije kroz program Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. i Operativni program za pomorstvo i ribarstvo 2014. – 2020. ukupno iznose 239.268.199,99 kuna, što govori kako ŽLU imaju spremnu projektno tehničku dokumentaciju te su prepoznate kao odgovoran partner za realizaciju financijski vrlo zahtjevnih projekata.
Na kraju 2019. godine u Županijskim lučkim upravama bilo je ukupno 11903 komunalnih i nautičkih vezova, a tijekom 2019. godine bilo je zaposleno 113 osoba za stalno, određeno i sezonski.
Svečano otvoren novi Tehničko – servisni centar Autokluba Rijeka vrijedan deset milijuna eura
U Tehničko-servisnom centru Autokluba Rijeka na Rujevici danas je svečano obilježen završetak jednog od najvažnijih infrastrukturnih projekata za vozače na riječkom području
Otvoreni “Dani hrvatskih luka 2026.”: u fokusu održiva mobilnost i razvoj pomorskog prometa
U Zadru su otvoreni “Dani hrvatskih luka 2026.”, nacionalna konferencija koja je okupila predstavnike hrvatskih lučkih uprava, stručnjake iz pomorskog sektora, donositelje odluka i investitore. Istaknuta je važnost hrvatskih luka za nacionalno i regionalno gospodarstvo, uz poseban naglasak na inovacije i nove projekte u lučkoj industriji te na stvaranje prostora za razmjenu znanja i iskustava među sudionicima.
Župan Lukanović u Malom Lošinju: stabilizacija poslovanja i pripreme za turističku sezonu u fokusu Županijske lučke uprave
U sklopu dvodnevnog boravka na otoku Lošinju, župan Ivica Lukanović održao je radni sastanak s novim ravnateljem Županijske lučke uprave Mali Lošinj Mariom Frankovićem. Na sastanku su razmotreni aktualni izazovi u poslovanju te ključni prioriteti za naredno razdoblje, s naglaskom na stabilizaciju sustava, pripremu za nadolazeću turističku sezonu i nastavak već započetih projekata.
Održan 50. skup “CESTE 2026”: Međunarodna konferencija o prometnoj infrastrukturi i sigurnosti u prometu
U Rovinju je održana 50. Međunarodna konferencija o prometnoj infrastrukturi i sigurnosti u prometu „CESTE 2026.“ Ovogodišnji skup bio je najmasovniji do sada s gotovo 500 sudionika i brojnim komercijalnim izlagačima.