Svečano otvorenje Centra za posjetitelje “Velike zvijeri”
U petak, 9. srpnja 2021. godine s početkom u 11.00 sati, održat će se svečano otvorenje Centra za posjetitelje „Velike zvijeri“ (Karolinska cesta 89, Stara Sušica) i završna konferencija projekta.
Centar na zanimljiv način približava posjetiteljima specifičnosti i vrijednosti očuvanog goranskog kraja u kojem obitavaju velike zvijeri – smeđi medvjed, sivi vuk i euroazijski ris. Kroz protekle tri godine u cijelosti je rekonstruirana postojeća ruševna zgrada te opremljen i uređen izložbeni multimedijalni postav.
Ukupna vrijednost projekta je 8,2 milijuna kuna, od čega je 6 milijuna sufinancirano sredstvima EU, dok su Primorsko-goranska županija i JU „Priroda“ osigurale 2,2 milijuna kuna.
Uzvanicima će se obratiti župan Zlatko Komadina, načelnik Općine Ravna Gora Mišel Šćuka, ravnatelj Uprave za zaštitu prirode iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja Igor Kreitmeyer, pomoćnica ravnatelja Središnje agencije za financiranje i ugovaranje Ana Čarić Perković i ravnateljica Javne ustanove „Priroda“ Irena Jurić.
Održano Županijsko natjecanje mladih čuvara okoliša: Izvrsni rezultati lovranskih učenika
Učenici Osnovne škole Viktora Cara Emina iz Lovrana te Učeničkog doma Lovran pobjednici su Županijskog natjecanja „Mladi čuvari okoliša“. Ovogodišnje izdanje ovog tradicionalnog natjecanja bilo je posvećeno iznimno aktualnoj temi „Prehrana nekonvencionalnim izvorima iz prirode“.
Župan Lukanović s predstavnicima HEP-a obišao gradilišta sunčanih elektrana na Unijama i Cresu
Župan Ivica Lukanović obišao je s predstavnicima Hrvatske elektroprivrede gradilišta sunčanih elektrana na otoku Unije i u Orlecu na Cresu, projekte koji predstavljaju važan korak prema većoj energetskoj samodostatnosti i održivijem razvoju kvarnerskih otoka.
Održana sjednica Turističkog vijeća TZ Kvarnera: najavljene promjene kriterija financiranja i novi smjer razvoja kvarnerskog turizma
U hotelu Keight u Opatiji održana je sjednica Turističkog vijeća Turističke zajednice Kvarnera, prva pod vodstvom nove direktorice TZ Kvarnera Marijane Kalčić. Uz članove Vijeća, sjednici je nazočio i župan Ivica Lukanović u svojstvu predsjednika Turističkog vijeća.
Predstavljen Gastro klaster Primorsko-goranske županije: povezivanje lokalne proizvodnje, ugostiteljstva i turizma kao temelj razvoja gastronomije
Primorsko-goranska županija pokrenula je uspostavu nove razvojne platforme koja će na jednom mjestu povezati proizvođače, ugostitelje, turistički sektor, obrazovne institucije i razvojne organizacije s ciljem jačanja lokalne gastronomije i stvaranja održivijeg modela razvoja. Upravo je to bila tema radnog sastanka održanog u hotelu Keight u Opatiji, na kojem je predstavljen nacrt uspostave Gastro klastera Primorsko-goranske županije.