Održana konferencija o elektromobilnosti u PGŽ
U Mramornoj dvorani Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja održana je konferencija „Elektromobilnost u PGŽ“ na kojoj su predstavljene
provedene aktivnosti Primorsko-goranske županije u sklopu EU projekata EnerMOB i EnerNETMob.
U okviru ovih projekata nabavljeno je i ugrađeno šest punionica za električna vozila na području Županije. Održani su i paneli o izazovima i prilikama u području elektromobilnosti, te o elektromobilnosti u javnom sektoru. Istaknuto je da se ovakvim projektima Primorsko-goranska županija razvija u smjeru „pametne županije“ s ciljem promicanja alternativnih i inovativnih rješenja u području održive energije u prometu i elektromobilnosti.
Projekti služe kao pokretač i temelj za provedbu održivih mjera, ali i kao primjer dobre prakse na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj, ali i međunarodnoj razini. Naglašeno je da javni sektor ima značajnu ulogu u poticanju i podršci razvoju elektromobilnosti, s obzirom na flotu vozila, kao i utjecaj na lokalnu sredinu. Rečeno je da Primorsko – goranska županija ima niz potrebnih preduvjeta za dugoročni razvoj sustava elektromobilnosti i uspostavu adekvatne infrastrukture za punjenje električnih i hibridnih vozila.

„S ekološkog aspekta važno je naglasiti da se postavljanjem punionica za električna vozila stvaraju uvjeti za veće korištenje električnih vozila u Županiji, što dovodi do smanjenja emisija ugljičnog dioksida nastalog u cestovnom prometu, povećanje energetske učinkovitosti kao i smanjenje ovisnosti o drugim energentima istaknuo je zamjenik župana Vojko Braut te dodao da provedbom ovih projekata, kao i svih drugih usmjerenih održivom razvoju i poticanju „zelene energije“ naša Županija pokazuje da je spremna ići u korak s vremenom, okrenuti se novim izazovima te aktivno sudjelovati u projektima budućnosti.
Istaknuo je nadalje da su ovi projekti pokrenuti 2016. godine kao poticaj razvoja zelene Županije te da se razmišlja o uvođenju električnih vozila i u sustavu županijskih ustanova.
Održano Županijsko natjecanje mladih čuvara okoliša: Izvrsni rezultati lovranskih učenika
Učenici Osnovne škole Viktora Cara Emina iz Lovrana te Učeničkog doma Lovran pobjednici su Županijskog natjecanja „Mladi čuvari okoliša“. Ovogodišnje izdanje ovog tradicionalnog natjecanja bilo je posvećeno iznimno aktualnoj temi „Prehrana nekonvencionalnim izvorima iz prirode“.
Svečano obilježena tri desetljeća rada i razvoja Lučke uprave Rijeka
Lučka uprava Rijeka svečano je obilježila tri desetljeća uspješnog rada i razvoja. Svečani program povodom 30. obljetnice osnutka održan je uz upravnu zgradu u riječkoj luci, okupivši brojne uzvanike te istaknute predstavnike lučkog, transportnog i logističkog sektora koji su dali svoj obol u tridesetogodišnjem usponu riječke luke.
Održana preventivno-edukativna akcija “Motociklom u život” u kojoj je sudjelovalo 30 kandidata
Jedan od osnovnih ciljeva i zadataka Županijskog savjeta za sigurnost prometa na cestama Primorsko - goranske županije je poduzimanje preventivnih aktivnosti u informiranju i promidžbi o prometnim rizicima i opasnostima te aktivnostima u području edukacije i osposobljavanja djece i mladih vozača i drugih sudionika u prometu.
Župan Lukanović s predstavnicima HEP-a obišao gradilišta sunčanih elektrana na Unijama i Cresu
Župan Ivica Lukanović obišao je s predstavnicima Hrvatske elektroprivrede gradilišta sunčanih elektrana na otoku Unije i u Orlecu na Cresu, projekte koji predstavljaju važan korak prema većoj energetskoj samodostatnosti i održivijem razvoju kvarnerskih otoka.